Month: May 2010

  • Schlager & grillegrill

    Igår blev det en trevlig kväll med vänner, sol, grillegrill och schlager. Vi körde lite gott och blandat på grillen: Hasses ribs, Schweinehaxe, rostas, fläskfilé och potatis. Sen lite schlager på det. Moldavien 12 points 😉

  • Ramslöken ska snart skördas

    Nu börjar ramslöken, som Helena satte för något år sedan, sprida sig i trädgården. Kanske vågar man sno några blad nu? Jag har aldrig smakat, men tänkte prova i en potatissallad eller ett ramslökssmör. Eller varför inte ramslök, champinjoner och skärbönor i smör.

  • Emma på The Tivoli

    Ikväll var vi och lyssnade på Emma som spelade på The Tivoli. Det var den årliga konserten som Musikprofilen på Högastensskolan anordnar med eleverna. Kul! Emma sjöng bland annat när The Callbacks spelade With or without you:

  • Paganini, Brahms och Stradivarius

    Hela familjen var ikväll på Helsingborgs Konserthus och lyssnade Helsingborgs Symfoniorkester. Kvällens solist var Kristof Barati som spelade Paganinis violinkonsert nr 5 a-moll. Grymt skicklig violinist och vilket ljud i hans fiol. Han spelade på en Stradivarius som kallas Lady Harmsworth. Efter paus spelade orkestern Brahms Symfoni nr 4 e-moll.

  • I sjön!

    Sådär, ja! Då var ordningen återställd. Idag var svärfar och jag nere och sjösatte båten. Sen får det bli påmastning någon kväll i veckan. Någon frivillig?

  • Pollenkollen

    En nyttig app från Apoteket: Pollenkollen. Med prognoser över pollenläget för 13 orter i Sverige.